Witaj w świecie koszulek piłkarskich! Poniższy artykuł jest pierwszym krokiem na ścieżkę, która prowadzi przez aleję trykotów piłkarskich oraz związaną z nimi wiedzą. Podstawowym aspektem we wszelkich dziedzinach jest ich ogólny podział. Zdobywanie wiedzy rozpoczniesz zatem od zapoznania się z najbardziej elementarnym zagadnieniem, jakim są rodzaje koszulek piłkarskich. Do dzieła!
Najogólniej rzecz ujmując, koszulki piłkarskie można podzielić na 3 rodzaje – koszulki kibica, repliki oraz koszulki meczowe. Zapewne najbardziej interesującą kwestią dla Ciebie jest charakterystyka każdej z grup koszulek, różnice względem siebie oraz z jakim wydatkiem gotówki trzeba się liczyć, prawda? To trzy podstawowe pytania większości kibiców, którzy chcą kupić koszulkę. Zatem przejdźmy do rzeczy.
Poniższy artykuł zdecydowałem się oprzeć na podstawie koszulek reprezentacji Polski. Nasza drużyna narodowa posiada komplet strojów w otwartej sprzedaży (koszulkę kibica, replikę i meczówkę). W dodatku wierzę, że wszyscy jesteśmy kibicami naszej kadry, więc poniższy tekst będzie przydatny dla każdego 🙂
Koszulka kibica
Spotykana jest również pod nazwami takimi jak T-shirt kibica, Tee jersey czy supporter shirt. Innymi słowy mówiąc, to najniższy model koszulki, który wydawany jest przez producenta na wzór koszulki meczowej i repliki, jednak wyraźnie się od nich różni.
Ten rodzaj koszulek charakteryzuje się najniższym stopniem odwzorowania detali. Zazwyczaj posiada najniższy stopień technologii wykonania lub nawet jej po prostu nie posiada. Zatem nie znajdziesz tutaj udogodnień typu dodatkowa wentylacja czy specjalny materiał, który szybko schnie na ciele. Ten rodzaj koszulek to po prostu zwykły T-shirt.
Po czym łatwo rozpoznać, że masz do czynienia z koszulką kibica, czyli najniższym modelem koszulek? Zdecydowana większość z nich posiada materiałową metkę w kołnierzu, zamiast nadruku. Poza tym bardzo łatwo dostrzeżesz różnice w wyglądzie w porównaniu do repliki i koszulki meczowej. Na przykładzie reprezentacji Polski, oprócz materiałowej metki w kołnierzu, koszulka kibica z MŚ 2022 ma zupełnie inne rękawy.
Tego typu koszulki w dzisiejszych czasach produkowane są w znacznej mierze tylko dla reprezentacji. W przypadku drużyn klubowych już dawno odeszło się od produkcji T-shirtów. Wyjątkami mogą być drużyny z południa Europy jak liga grecka czy turecka. Najbardziej znanym wyjątkiem jest FC Barcelona. Jednak tego typu koszulki to już coraz większa rzadkość.
Niewątpliwie dużą zaletą dla koszulki kibica jest jej cena katalogowa, czyli cena sugerowana przez producenta. Przeważnie mieści się w przedziale 179-199zł.
Replika
Inaczej nazywana stadium jersey/shirt, to nieco tańsza wersja koszulki w której piłkarze biegają po boisku. Replika swoim wyglądem jest bardzo zbliżona do koszulki meczowej, tyle że jest szyta w nieco mniej rygorystycznym standardzie. Kibice przecież nie pocą się tak jak piłkarze.
Ten rodzaj koszulki wyglądem ma w pełni oddawać to, w czym Twój idol porusza się na boisku. Ma mieć ten sam kształt, te same wzory, tak samo wyglądające wykończenia i niemalże identyczne detale. Nie musi jednak mieć aż tak lekkiego materiału jak koszulka meczowa, specjalnych dodatkowych otworów wentylacyjnych i wielu innych udogodnień, które są potrzebne sportowcom podczas maksymalnego wysiłku.
Materiał repliki zawsze wykonany jest w technologii dającej wyższy komfort użytkowania, np. Dry-FIT w Nike, Climalite w Adidasie itd. Dzięki temu sam w sobie jest lekki i łatwo chłonie pot. W replikach emblematy takie jak herb bardzo często jest haftowany (jednak nie zawsze, to nie jest regułą!), co podoba się wielu kibicom.
Warto również wspomnieć, że rozmiarówka replik jest zwyczajnym przekrojem przez wszystkie istniejące rozmiary, dlatego że kibic nie musi być slim fit i super wysportowany jak piłkarz. Jeśli ktoś ma brzuszek, to rekomenduję zatrzymać się w tym miejscu, gdyż meczówka w wielu przypadkach może okazać się „zbyt obcisła” 😉
W moim uznaniu replika jest wyśmienitym produktem, gdyż swoim wyglądem oddaje to w czym piłkarz biega po boisku, wykonana jest w technologii która poprawia komfort użytkowania i jest powszechnie dostępna. To wszystko sprawia, że replika jest najpopularniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem koszulek przez kibiców. Cena katalogowa repliki to przedział 349-399zł.
Chcesz zobaczyć jak wyglądają repliki? Przejrzyj galerie moich koszulek piłkarskich, gdyż posiadam wiele replik z przeróżnych sezonów i wyprodukowanych przez cała gamę producentów 🙂
Moje wszystkie repliki – obejrzyj je już teraz! (klik)
Koszulka meczowa
Meczówka, znana bardziej pod nazwami player issue lub authentic shirt, to koszulka w której piłkarze biegają po boisku. Jest to najwyższy i zarazem najbardziej zaawansowany technologicznie model koszulek piłkarskich.
Koszulka meczowa ma za zadanie sprostać najbardziej ekstremalnym warunkom w których znajdzie się sportowiec. Bardzo duży nacisk jest kładziony na wentylację, która w połączeniu z bardzo lekkim materiałem, ma zapewnić jak najlepsze odbieranie i odparowywanie potu.
Z tego powodu materiał w koszulce meczowej jest wykonywany w najwyższej dostępnej technologii. Jest jeszcze lżejszy niż w replikach i posiada bardzo dużo otworów wentylacyjnych. Przykładowo koszulka meczowa reprezentacji Polski z MŚ 2018 ma wentylowaną klatkę piersiową, plecy, a nawet… ZIG-ZAG (tak nazwano wzorek, który występuje na rękawach). Jak widzisz, poziom zaawansowania koszulki meczowej względem niższych modeli jest ogromny.
Meczówki oprócz lepszej jakości materiału i świetnej wentylacji, bardzo często posiadają szereg udogodnień, jak przykładowo inne zakończenia rękawów (bardziej przylegają do ciała, aby przeciwnikowi trudniej było złapać), dodatki nadające materiałowi elastyczności (np. elastan), klejone metki wewnętrzne w przypadku Nike czy Pumy, aby nie drażniły zawodników podczas meczu, a Adidas czasami nakleja swoje charakterystyczne trzy paski, zamiast je wyszywać.
Dla innego przykładu, Puma na MŚ w 2006 roku, w tym także dla Polski, przygotowała koszulki, które w wersjach meczowych były w pełni posklejane. Koszulka nie była zszywana, tylko sklejana, dzięki czemu nie było w niej szwów. To samo tyczy się meczówki dla Polski z EURO 2012 od Nike, gdzie koszulka częściowo również była klejona, a nie zszywana. Tak więc sam widzisz, że…
Meczówka to… coś więcej niż koszulka!
Naprawdę o tym, co wyrabia się w koszulkach meczowych mógłbym pisać godzinami, gdyż jest to produkt z absolutnego topu. Jeśli ktoś chce nazwać koszulkę meczową kawałkiem materiału, to tak jakby na auto z klasy premium typu Mercedes klasy S lub Audi A8 powiedzieć, że to przecież tylko kawałek metalu i… za co tu niby płacić?
Co jest ważne w koszulkach meczowych i z pewnością należy o tym wspomnieć, to ich rozmiarówka. Zawsze pełną rozmiarówkę zatwierdza klub lub federacja i to od nich zależy jak wygląda przekrój rozmiarów. Najczęściej koszulki meczowe są mniejsze i bardziej obcisłe od replik. Przeważnie jest to jeden rozmiar różnicy – meczowe L wielkością odpowiada replice w roz. M. Spotykałem wyjątki, w których meczowe L odpowiadało replice w rozmiarze S, lub wręcz przeciwnie… koszulka meczowa była większa niż replika. Jednak w dzisiejszych czasach to bardzo nieliczne przypadki, które w dodatku nie trafiają do sprzedaży komercyjnej, więc nie można ich kupić. Bezpiecznie jest przyjąć, że koszulka meczowa jest troszeczkę mniejsza i bardziej obcisła niż replika. Sprawdzi się to w znakomitej większości przypadków.
To co dokładnie znajduje się w koszulce meczowej zależy od danego modelu. Dla przykładu domowa koszulka meczowa danego klubu może mieć haftowany herb i paski Adidasa, zaś wyjazdowa już klejony herb i paski. Nie ma tutaj żadnej zależności, dlatego nie powiem Ci, co dokładnie znajduje się w meczówkach, a co nie. Wszystko zależne jest od danego modelu koszulki.
Minusem koszulek meczowych jest fakt, iż bardzo często są one niedostępne w sprzedaży. Dla przykładu, koszulki reprezentacji Polski w wersji meczowej z EURO 2016 nie były dostępne w żadnym sklepie. Pomimo, że piłkarze biegali w nich po boisku, żaden kibic nie mógł takiej koszulki nabyć. Zaś meczówkę z MŚ 2018 można nabyć tylko w wersji domowej. Koszulka wyjazdowa dostępna jest tylko jako replika.
Koszulka meczowa posiada cenę katalogową ustaloną na 549-599zł.
Jeśli już teraz chcesz zobaczyć jak wyglądają piłkarskie majstersztyki w postaci meczówek, to zobacz jakie cuda udało mi się zgromadzić w kolekcji 😉
Wszystkie meczówki jakie posiadam są tutaj, a jest ich sporo! (klik)
Podsumowanie
Koszulka kibica jest najtańszą opcją, ale nie do końca przypomina koszulkę w której grają piłkarze. Bardzo często brakuje jej technologii, która poprawiałaby komfort użytkowania.
Replika swoim wyglądem w pełni oddaje koszulkę, w której piłkarze biegają po boisku. Wykonywana jest w technologiach poprawiających komfort użytkowania, ale nie posiada tylu udogodnień co meczówka.
Koszulka meczowa to produkt premium, który zawiera w sobie najwyższe technologie wykonania. Pozwala ubrać na siebie dokładnie to co noszą piłkarze. Cena jest wysoka, jednak płacisz tutaj za aktualnie najnowocześniejsze rozwiązania, o ile istnieje możliwość kupna takiej koszulki.
Oczywiście musisz sobie zdawać sprawę z tego, że to tylko najprostszy i najogólniejszy podział jaki można wykonać w środowisku koszulek piłkarskich. Istnieje mnóstwo hybryd i połączeń, przykładowo replik i koszulek meczowych. Taka pośrednia koszulka zawiera cechy obu koszulek, ale nie jest żadną z nich. Inna ciekawostka jest taka, że w mniejszych klubach i reprezentacjach, piłkarze grają w replikach, gdyż nie jest opłacalnym tworzenie bardzo zaawansowanych technologicznie trykotów. Przykład? Legia Warszawa w sezonach 2013/14 & 2014/15. Z drugiej strony największe drużyny na świecie posiadają specjalne wersje koszulek meczowych, w których rozmiarówka jest prezentowana za pomocą numerów. Przykładem takich koszulek są wszystkie koszulki Manchesteru United wyprodukowane przez firmę Adidas.
Replikę zazwyczaj kupisz bez problemów, zaś z koszulkami meczowymi sytuacja się komplikuje lub… mogą nawet po prostu dla danego zespołu nie istnieć, albo być zmodyfikowaną repliką, której w sklepach i tak nie będzie można kupić. Świat koszulek jest naprawdę bardzo szeroki i zawiły, a informacji o dostępnych koszulkach najlepiej zawsze szukać u źródła, czyli u producenta koszulki.
To co wybierzesz, musi być Twoją własną decyzją. Osobiście w swojej kolekcji posiadam tylko repliki i koszulki meczowe, gdyż przyjąłem, że chcę kolekcjonować boiskową historię piłki nożnej. Na co Ty się zdecydujesz?
Jeżeli już wiesz jakiego rodzaju koszulki szukasz, to zajrzyj do Świata Koszulek Piłkarskich:
Stwórz swój własny Świat Koszulek Piłkarskich! (klik!)
Tak jak ten artykuł, również Świat Koszulek Piłkarskich jest miejscem stworzonym przeze mnie. Znajdziesz tam nie tylko repliki, meczówki czy t-shirty, ale również bluzy, dresy, czapki i wszystkie inne akcesoria 😉
Doceniasz wartościową wiedzę?
Jeżeli doceniasz wartościową wiedzę, którą Cię właśnie obdarowałem, bo wiesz że nie jest łatwo się z nią przedrzeć przez dzisiejszy Internet, to możesz wesprzeć budowanie tego bloga, kolekcji oraz artykułów przekazujących wartość na portalu zrzutka.pl:
Artykuły z serii Wiedza o koszulkach:
1. Rodzaje koszulek piłkarskich
2. Replika – oryginał czy podróba?
3. Czym jest niekomercyjna wersja meczowa?
4. Player issue vs match issue vs match worn
5. Numer katalogowy – co to jest?
6. Jak i gdzie szukać numerów katalogowych koszulek piłkarskich?
7. Co mówią metki, czyli jakie tajemnice skrywają?
8. Koszulkowy alfabet – wszystkie skróty ze świata koszulek piłkarskich
15 komentarzy “1. Rodzaje koszulek piłkarskich”
A co do koszulek meczowych a właściwie nazw technologii użytych w nich można coś więcej?
Nike -Vapor knot?
Adidas- clima chill ?
Co z innymi firmami ?
„vapor knit
Specjalnie nie rozpisywałem się na temat technologii wykonania, gdyż w każdej koszulce meczowej może oznaczać to coś zupełnie innego. Każda meczówka może mieć dowolne cechy, dlatego użyłem takich słów w artykule:
„To co dokładnie znajduje się w koszulce meczowej zależy od danego modelu. Dla przykładu domowa koszulka meczowa danego klubu może mieć haftowany herb i paski Adidasa, zaś wyjazdowa już klejony herb i paski. Nie ma tutaj żadnej zależności, dlatego nie powiem Ci, co dokładnie znajduje się w meczówkach, a co nie. Wszystko zależne jest od danego modelu koszulki.”
Jeżeli opisałbym Ci Climachill czy Vapora na jednym przykładzie koszulki, np. na przykładzie koszulki Manchesteru United czy reprezentacji Polski, to nie oznaczałoby że Climachill czy Vapor innej drużyny posiadałby te same cechy. Technologię wykonania traktuj bardziej jako „symbol” oznaczający poziom koszulki, niż wyznacznik jakiejś konkretnej cechy 🙂
Rozumiem że koszulka dedykowana dedykowana danemu klubowi mimo tej samej technologii może się różnić od dedykowanej innemu . Bardziej chodziło mi o poznanie koszulek o najwyższym poziomie/ zaawansowaniu technologii dla danej marki ☺️ np jak w przypadku Adidasa natrafiłem na artykuł gdzie climachill jest ich najlepszym produktem i jestem ciekaw jak to w przypadku innych firm
Dokładnie tak jest, może się różnić pomiędzy zespołami, a może nawet… różnić się w obrębie jednego zespołu! Rzuć okiem na koszulki Iranu z lat 2006/07 w mojej kolekcji – wszystkie są meczowe, ale bramkarska w ogóle nie przypomina wykonaniem koszulki domowej lub wyjazdowej. Czasem i tak bywa 😉
Jeśli chodzi o rozpoznawanie która nazwa technologii jaki reprezentuje sobą poziom koszulki to… tu bywa spory bałagan. Przykładowo Climacool w pierwotnej wersji oznaczał wykonanie meczowe, a potem został „zdegradowany” na długie lata jako oznaczenie repliki. Meczówkę zaczął oznaczać napis Formotion, który potem zmieniono na Adizero, a teraz od niedawna na Climachill. Producenci potrafią w ten sposób mieszać nazwami i dość często je zmieniać, a im mniejszy producent, tym większe zawirowania potrafi tworzyć 😀 Meczówkę prościej jest rozpoznawać po jej opisie na metce, jaki producent umieszcza lub po jej cechach, które zna się z doświadczenia 🙂
No i właśnie takiego artykułu szukałem! Ruszam z własną kolekcją i wrócę tu jeszcze nie raz.
Niesamowicie miło jest słyszeć, że grono kolekcjonerów się powiększa! 🙂