5. Numer katalogowy – co to jest?

Mimo iż żyjemy w dobie Internetu, z przykrością stwierdzam, że w tymże Internecie brakuje tak podstawowych informacji jak chociażby dokładny opis i analiza takiego zagadnienia, jakim jest numer katalogowy. Ciąg pewnych symboli spotykamy niemalże w każdej dziedzinie życia, więc pomimo iż każdy z nas ma z numerem katalogowym styczność na co dzień, mało kto wie co to jest, do czego służy i po co to w ogóle ktoś wymyślił.

Jako pasjonat piłkarskich trykotów rozważę zagadnienie numeru katalogowego na przykładzie… koszulek piłkarskich. Aczkolwiek równie dobrze wiedzę tę można zastosować do części samochodowych, elektroniki czy dowolnie wybranej innej dziedziny.

Różnica będzie polegała tylko na umiejscowieniu numeru na danym produkcie. Znalezienie numeru katalogowego na koszulce piłkarskiej dla większości ludzi… cóż, stanowi ogromny problem. O ile w zupełności nie dziwi mnie to w przypadku przeciętnego człowieka, o tyle w przypadku osób zajmujących się handlem koszulek, brak tak elementarnej wiedzy sugeruje, aby jak najszybciej zaprzestać dokonywania transakcji z takimi pseudo-sprzedawcami (najczęściej sprzedawcy podający się za sklepy, outlety lub kolekcjonerów na portalach aukcyjnych). Jeśli ktoś nie potrafi zlokalizować numeru katalogowego to tak naprawdę nawet nie wie co sprzedaje i czy nie są to podróby. Zatem, czy zlokalizowanie numeru katalogowego naprawdę jest takie trudne? Oczywiście, że nie. To błahostka, tylko najpierw trzeba wiedzieć czego się szuka, a potem gdzie tego szukać. Zacznę od tej pierwszej kwestii.

Numer katalogowy

To nic innego jak zbiór symboli, najczęściej cyfr i liter, który służy do jednoznacznej identyfikacji danego produktu. Taki ciąg znaków najczęściej zawiera od sześciu do dziewięciu elementów, jeśli mówimy o koszulkach piłkarskich. W różnych dziedzinach może przyjmować różne długości i dochodzić nawet do ciągu kilkunastu znaków, tak jak przykładowo numer VIN w motoryzacji (17 znaków, które jednoznacznie opisują i identyfikują pojazd).

Numery katalogowe u danego producenta nie mogą się powtarzać, ponieważ nie można wyprodukować dwóch różnych przedmiotów i nadać mu takiego samego oznaczenia. Każdy przedmiot, który zostaje wyprodukowany, otrzymuje swój unikalny numer katalogowy i jest z nim na stałe związany. Jeżeli produkt przechodzi modyfikację (co w przyszłości pokażę na przykładzie koszulki reprezentacji Polski z EURO 2012 – artykuł będzie dostępny za kilkanaście tygodni), numer katalogowy także powinien zostać zmieniony. Dlaczego? Gdyż po modyfikacji to już nie jest ten sam produkt.

Każda tak wyglądająca oryginalna replika posiada oznaczenie AI6720

Możesz jednak zapytać, a w sumie to nawet powinieneś – po co tak naprawdę wprowadzać jakieś ciągi oznaczeń, skoro można normalnie opisywać produkt? I to jest dobre pytanie, na które już spieszę z odpowiedzią. Weźmy dla przykładu replikę koszulki domowej Manchesteru United na krótki rękaw, w rozmiarze męskim z sezonu 2017/18, o numerze katalogowym AI6720. No właśnie… Widzisz różnicę? Zamiast pisać całą długą linijkę jaka to koszulka, z którego sezonu, jakiego klubu, czy jest damska/męska/młodzieżowa, długi czy krótki rękaw, czy to meczówka czy replika, wystarczy napisać… AI6720. I to załatwia sprawę. Numer katalogowy zawiera w sobie dosłownie wszystkie informacje o danym produkcie.

Wprowadzenie numerów katalogowych jest więc niesamowicie wielkim uproszczeniem w kwestii identyfikacji przedmiotu. I to działa już od procesu projektowania, poprzez produkcję, dystrybucję i sprzedaż. Podczas komunikacji nikt nie jest zmuszony do dantejskich opisów o co mu się dokładnie rozchodzi. Wystarczy, że poda numer katalogowy i każdy wie, co on oznacza. W fabryce nie dokonuje się zamówienia na koszulkę „…” (i tu cały opis przedmiotu długości epopei narodowej), tylko podaje się poproszę xxx sztuk produktu AI6720. I nikt nie ma wątpliwości co trzeba wyprodukować i wysłać.

Tak więc każda koszulka Manchesteru United w wersji repliki, model domowy na krótki rękaw, w rozmiarze męskim z sezonu 2017/18, została wyprodukowana z oznaczeniem AI6720. Każda taka oryginalna koszulka firmy Adidas została oznakowana tymże numerem katalogowym. Jeśli w takiej koszulce znajdziesz inny numer katalogowy, to już wiesz, że ta koszulka nie ma nic wspólnego z firmą Adidas i Manchesterem United. Masz podróbę. Więcej informacji o tym jak sprawdzić czy posiadasz oryginał znajdziesz w artykule „Jak rozpoznać podrobioną koszulkę piłkarską?” (artykuł będzie dostępny za kilka tygodni w dziale „Wiedza o koszulkach”). Dla przykładu, ta sama koszulka tylko w wersji meczowej ma numer katalogowy o 1 niższy, czyli AI6719.

Gdzie producenci umieszczają numery katalogowe?

Skoro wiadomo już czym jest numer katalogowy i po co się go używa, to dobrze byłoby jeszcze wiedzieć gdzie go szukać w koszulkach. Tutaj nie mam rewelacyjnych informacji, ponieważ każdy producent umieszcza go tam, gdzie chce. Mimo to w koszulkach piłkarskich wielu opcji na schowanie numeru katalogowego nie ma, a ja pokaże Ci gdzie go szukać u najpopularniejszych producentów. To wystarczy Ci aby znaleźć numer katalogowy niemalże w każdej koszulce każdego producenta (o ile on umieszcza numer katalogowy produktu w koszulce).

AI6720

Numer katalogowy koszulki możesz znaleźć w aż trzech miejscach:

na folii ochronnej, w którą zapakowana jest koszulka,

na papierowej metce, która na żyłce jest przyczepiona do koszulki,

na metce wszytej w koszulkę, najczęściej w jej dolnej części lub w kołnierzu.

Od razu zaznaczam, że użyłem słowa „możesz”, ponieważ mniejsi producenci nie zawsze umieszczają numer katalogowy produktu w każdym z powyżej wymienionych miejsc. Małe firmy dość często pomijają umieszczanie numeru katalogowego na metce wszytej w koszulkę, a czasami nawet na folii ochronnej. Znani producenci, tacy jak Adidas, Nike czy Puma, z reguły bardzo dobrze oznakowują swoje produkty i umieszczają numer katalogowy w każdym z trzech miejsc. Zdarzają się jednak koszulki na których producent w żadnym miejscu nie umieścił jej numeru katalogowego, aczkolwiek to rzadkie i odosobnione przypadki, występujące najczęściej u mniej znanych producentów i niszowych zespołach. Jeśli nie jesteś kolekcjonerem, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie spotkasz takiej koszulki do końca życia.

Zanim pokaże Ci w których miejscach znajdują się numery katalogowe dodam, żeby nie potrzebnie nie wpadać w panikę, jeśli na folii zabraknie nalepki z numerem katalogowym, pomimo tego, że powinna tam być. Dlaczego? Ponieważ koszulki czasem są wyjmowane, chowane, przeceniane, potem „odceniane”, wiele razy transportowane i ogółem zanim trafią w ręce kibiców może dziać się z nimi wiele różnych rzeczy. Zdarza się więc, że folia ochronna zostanie zgubiona lub uszkodzona i wtedy koszulka jest przekładana do folii zastępczej, na której nie widnieje już nalepka z numerem katalogowym. Zdarzyć to się może dosłownie każdemu – producentowi, dystrybutorowi, sklepowi itd. Więc nie ma sensu zawracać sobie tym głowy, bo to wciąż jest oryginalna folia producenta koszulki, tyle że zastępcza i nie posiada nalepki. O tym jak rozpoznać podrobioną folię ochronną dowiesz się w artykule „Jak rozpoznać podrobioną koszulkę piłkarską” (artykuł będzie dostępny za kilka tygodni w dziale „Wiedza o koszulkach”).

Pokaż mi gdzie w koszulce mogę znaleźć numer katalogowy

Czas najwyższy na analizę miejsc, w których z powodzeniem można szukać numerów katalogowych u kilku największych i najbardziej znanych producentów koszulek piłkarskich. Żeby nie było, iż faworyzuję którąś z firm, to ich kolejność ustalam alfabetycznie.

PAMIĘTAJ – w galerii każdej koszulki z mojej kolekcji zdjęcie numer 5 przedstawia numer katalogowy umieszczony na metce wszytej w koszulkę i na papierowej metce przyczepianej za pomocą żyłki. Dodatkowo w tabeli obok galerii znajduje się pozycja która zawiera numer katalogowy koszulki, abyś wiedział który ciąg oznaczeń na zdjęciu jest numerem katalogowym. Zrobiłem to dla Ciebie, abyś mógł w każdej chwili zobaczyć jak w oryginalnej koszulce wygląda oznaczenie numeru katalogowego i jaki numer katalogowy ta koszulka posiada. Jeżeli koszulka nie posiada numeru katalogowego, zdjęcie obrazuje wygląd metki, a w tabeli widnieje n/a (non-available).

Dzięki temu zawsze możesz zobaczyć jak u danego producenta w danym czasie wyglądało znakowanie produktu. Jeśli masz taką samą koszulkę jak ja, to moją galerię możesz wykorzystać do sprawdzenia czy numer katalogowy w Twojej koszulce jest poprawny, dzięki czemu dowiesz się, czy otrzymałeś oryginalny produkt. Podkreślę raz jeszcze – korzystaj z tego, gdyż zrobiłem to dla Ciebie 🙂

Adidas

Znane na całym świecie „3 stripes” umieszcza numery katalogowe swoich produktów na małej kwadratowej metce, która jest wszywana w koszulkę. Tegoż kwadracika szukać można w dwóch miejscach – w starszych modelach w dolnej części koszulki, zaś w nowszych te malutkie metki wszywa się w kołnierz.

Jeżeli uda Ci się odnaleźć metkę w Twojej koszulce, pozostaje jeszcze kwestia jej rozszyfrowania. Na pierwszej stronie metki wyróżnić można 3 wiersze, które zawierają trzy informacje. W tym artykule interesuje Cię tylko środkowy wiersz, gdyż to właśnie on jest ciągiem znaków reprezentującym numer katalogowy produktu. Format numeru katalogowego w starszych koszulkach to 6 cyfr, zaś w nowszych cyfry są stopniowo zastępowane poprzez litery.

Jeśli Twoja koszulka jest nowa, to numer katalogowy znajdziesz również na papierowej metce doczepionej przy pomocy żyłki. Oczywiście, jeśli miałeś szczęście otrzymać koszulkę w folii w której koszulka opuściła fabrykę, również i na niej odszukasz numer katalogowy. Poniżej pokaże Ci kilka zdjęć metek z numerami katalogowymi w koszulkach firmy Adidas.

Nike

Amerykański producent od bardzo wielu lat jest konsekwentny w swoich działaniach i umieszcza numer katalogowy produktu na malutkiej kwadratowej metce, która zawsze wszyta jest w dolnej części koszulki (WYJĄTĘK – jeśli koszulka jest wersją meczową i posiada metkę w postaci nadruku, wówczas czasem wszywanie małej metki było/jest pomijane).

Ciąg znaków tworzący unikalny kod produktu w Nike ma format xxxxxx-xxx (sześć znaków, pauza i kolejne 3 znaki). Gdzie dokładnie szukać numeru katalogowego prezentuję na kilku poniższych zdjęciach.

Puma

Ten piękny drapieżnik w swojej historii umieszczał numery katalogowe koszulek w zasadzie w jednym miejscu. Podobnie jak w przypadku Nike, miejsce to jest usytuowane na metce znajdującej się w dolnej części koszulki.

Jednak odszukanie numeru katalogowego wymaga obejrzenia znajdujących się tam metek. W zależności od koszulki i jej wieku, oznaczenie koszulki umieszczane było na podłużnej metce lub na drugiej malutkiej wszytej pod nią. Puma zazwyczaj lubi dokładnie poinformować swojego klienta który ciąg znaków jest numerem katalogowym. Dzięki temu obok interesującego nas numeru często znajdziemy opis „ART. NO.” (article number) lub „style no.” (style number).

Umbro

Brytyjski producent nie rozpieszcza swoich klientów, gdyż nie umieszcza on numeru katalogowego na żadnej metce która jest wszyta w koszulkę. Jedyne miejsce w którym można odnaleźć numer katalogowy to papierowa metka przyczepiona do koszulki lub folia ochronna.

Dlaczego numer katalogowy jest tak ważny?

Nie bez powodu artykuł o numerach katalogowych zaplanowałem jako jeden z pierwszych wpisów w dziale wiedzy o koszulkach. Właśnie ten ciąg znaków jest niesamowicie ważnym elementem w obcowaniu z koszulkami. Dlaczego? Ponieważ oszuści produkujący podróby w 99% produkują jeden rodzaj metki z wybranym przez siebie numerem katalogowym i wszywają je w szmaty, które później są wykorzystywane przez oszustów do naciągania ludzi na pieniądze. Jakie są tego efekty? Podróby posiadają złe numery katalogowe. Każda oryginalna koszulka w każdym miejscu zawsze posiada poprawny numer katalogowy – taki jaki został nadany przez producenta. Każde odstępstwo w numerze katalogowym powinno budzić Twoje podejrzenia.

Jeśli nie chcesz się martwić numerami katalogowymi i mieć 100% pewność, że zawsze otrzymasz oryginalną koszulkę, to zajrzyj do Świata Koszulek Piłkarskich. Osobiście powołałem to miejsce do życia, a to daje Ci gwarancję, że… po otwarciu paczki nie musisz się martwić o numer katalogowy, tylko od razu możesz się cieszyć 😉

Stwórz swój własny Świat Koszulek Piłkarskich (klik!)

I to tyle?

Tak! Trudno o prostszą rzecz, prawda? Pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia – skąd mam wiedzieć jaki numer katalogowy powinna mieć dana koszulka? Przecież nie jestem producentem, tylko konsumentem, tak? Jak najbardziej! Dlatego tym tematem zajmę się w kolejnym artykule. Pokażę Ci gdzie i w jaki sposób można wyszukiwać jakie numery katalogowe zostały nadane koszulkom przez ich producentów, tak abyś potrafił samodzielnie sprawdzić jaki numer katalogowy powinna mieć Twoja koszulka.

Pomógł Ci ten artykuł?

Czy dałem Ci tu wiedzę? Czujesz, że po przeczytaniu tej treści wiesz więcej, niż przed nią? Wiesz czym jest numer katalogowy i dlaczego jest tak ważny? Udało mi się wyjaśnić kolejną rzecz w prosty i zrozumiały sposób? Cenisz takie artykuły? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to możesz dalej bez przeszkód korzystać za darmo, lub wesprzeć tworzenie kolejnych pełnych unikatowej wiedzy artykułów na zrzutka.pl:

Tan artykuł mi pomógł, chcę Ci podziękować 🙂 (klik)


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 1025