4. Player issue vs match issue vs match worn

Znasz już podstawowe rodzaje koszulek piłkarskich, zdajesz sobie sprawę z istnienia niekomercyjnych wersji meczowych (a jeśli nie, to szybko zajrzyj do poprzednich artykułów w sekcji wiedza o koszulkach 😉

Wszystkie artykuły, czyli przejdź do wiedzy o koszulkach! (klik)

Mimo to zdarza Ci się słyszeć o takich koszulkach jak match issue czy match worn i nie do końca wiesz o co w tym wszystkim chodzi? To czytaj dalej, jesteś w idealnym miejscu, aby się dowiedzieć! 😊

Trzy takie same, czy… trzy różne?

Player issue, match issue i match worn to terminy które są bardzo często mylnie używane, gdyż tak naprawdę ich prawidłowe znaczenie zna niewielka i wąska grupka ludzi, którzy nauczyli się ich na podstawie doświadczenia. Nie ma książek i kursów, które uczyłyby takich rzeczy, pomijając rzecz jasna miejsce w którym właśnie jesteś 😉

Terminy te są mylone i (w sposób błędny) zamiennie używane, gdyż… chociażby rzadko który język posiada ich odpowiedniki. W Polsce istnieje tylko jedna nazwa na wszystkie te koszulki – koszulka meczowa. Trochę bieda, co? Jak Polak ma rozróżnić od siebie trzy rzeczy, skoro jego język stosuje dokładnie takie samo nazewnictwo do każdej z nich? To tak jakby na wszystko co ma koła i jeździ mówić „pojazd” i w języku nie istniałyby słowa takie jak samochód, bus, autobus, ciężarówka, traktor. Gdyby na wszystko co ma koła i jeździ mówiono pojazd, to w jaki sposób musiałbyś przekazać informację, że chcąc kupić pojazd rozchodzi Ci się o autobus, a nie limuzynę? Opisowo! I tak też należy sobie radzić w przypadku koszulek.

Player issue

Doskonale znasz ten rodzaj koszulki. Najogólniej mówiąc, są nimi wszystkie trykoty, które zostały wykonane w technologii meczowej. Mogą być komercyjne lub niekomercyjne, albo mogą w ogóle dla danego zespołu nie istnieć. Masz to wszystko opisane w dwóch poprzednich artykułach, więc zawsze możesz do nich zajrzeć i… nie krępuj się tego robić! 😉

Match issue

Szukając polskiego odpowiednika, powiedziałbym że match issue możemy tłumaczyć jako „wydanie meczowe” lub „koszulka przygotowana do meczu”. Pierwsze tłumaczenie jest nieco zbyt dosłowne i możne je interpretować jako synonim koszulki meczowej (player issue), a drugie… brzmi jak definicja, a nie nazwa, aczkolwiek jest bardziej trafne. Dla mnie nie ma sensownego tłumaczenie dla match issue, dlatego pozostanę przy używaniu match issue 😉

Gdybym chciał zapisać matematycznie czym jest match issue, zrobiłbym to w ten sposób:

Match issue = player issue + personalizacja + patche + przepisy danych rozgrywek

Analizując, match issue to nic innego jak player issue (koszulka meczowa), która jest „wzbogacona” o pewne dodatki. Dlaczego jedno słowo wziąłem w cudzysłów? Niby w podanym wyżej równaniu pomiędzy składowymi są plusy, więc na pierwszy rzut oka można się spodziewać, że match issue posiada więcej elementów i dodatków niż player issue, jednak nie zawsze tak jest. Czasem jeden ze składników mojego równania przyjmuje znak ujemny lub… dzieli się na kilka części, gdzie jedne z nich coś dodadzą, inne odejmą. Zresztą, sam zaraz zobaczysz.

Proponuję rozważenie wszystkich składowych:

Player issue – nie każda player issue może stać się match issue. Aby player issue mogła przerodzić się w match issue, nie może być np. kupiona w sklepie. Wszelakie wersje komercyjne nigdy nie przerodzą się w match issue. Po to właśnie napisałem artykuł o niekomercyjnych meczówkach, aby uświadomić Ci ich istnienie, bo bez tego nie zrozumiałbyś nigdy czym jest match issue 😉

Personalizacja – match issue musi zawierać personalizację. Czym jest personalizacja? Przypisaniem koszulki do danego zawodnika, czyli minimum naniesieniem numeru na plecy. W bardziej cywilizowanych wersjach, do których jesteśmy przyzwyczajeni, jest także nazwa zawodnika (imię, nazwisko, pseudonim). Czasem jest to także numer na przedniej części koszulki, ale to częściej w przypadku drużyn narodowych. Stąd też moje preferowane tłumaczenie to „koszulka przygotowana do meczu”, ponieważ musi ona zostać dla kogoś przyszykowana. Co ciekawe, tak jak istnieją rodzaje koszulek repliki i meczówki, tak też na najwyższym poziomie istnieje podział na czcionki. Piłkarze używają nieco innych czcionek niż te, które kibic może kupić w sklepie. Tak więc match issue można nazwać tylko koszulkę meczową spersonalizowaną meczową czcionką. Kupno czcionki w sklepie i przyprasowanie jej nie uczyni z repliki lub meczówki czegoś, co będzie nosić nazwę match issue.

To przykład mojej własnej personalizacji, która składa się w adres mojego bloga -> tianse17.com 😉

Patche – jeśli koszulka jest personalizowana pod dany mecz, dołącza się do niej naszywki. Niemal każde rozgrywki posiadają swoje patche. Europejskie puchary, imprezy międzynarodowe czy rozgrywki krajowe – zauważyłeś, że w zależności od rozgrywek na koszulkach piłkarzy zmieniają się naszywki tychże rozgrywek? Skoro match issue to „koszulka przygotowana do meczu”, musi ona posiadać naszywki które są wymagane w tym meczu, do którego jest przygotowywana. Co ciekawe, z patchami jest taka sama historia jak z czcionką – piłkarze noszą nieco inne patche niż te, które kibic może zamówić w sklepie. Przykładowo meczowe patche Premier League mają większą średnicę (8cm) niż te komercyjne (6,5cm), które kibice mogą kupić. Tak więc aby player issue stało się match issue, musi posiadać meczowe patche.

Przepisy danych rozgrywek – każde rozgrywki posiadają swoje własne przepisy i regulaminy. Przykładowo w lidze angielskiej wszystkie drużyny muszą grać z taką samą czcionką, zaś w Hiszpanii każdy z jaką chce. W jednych krajach można mieć reklamę sponsora na lewym rękawie, w innym nie, bo na obu rękawach muszą znajdować się naszywki rozgrywek. Są rozgrywki, które dopuszczają kilku sponsorów na koszulce, zaś inne ściśle regulują i ograniczają tę kwestię określając nawet powierzchnię jaką sponsor może zajmować na koszulce w centymetrach kwadratowych. I tak mógłbym wymieniać bez końca. Widzisz więc, że jeśli mamy w Polsce tłumaczyć match issue jako „koszulka przygotowana do meczu”, musi ona spełniać wymogi rozgrywek w których mecz ma się odbyć.

Tu jest właśnie powód dla którego wcześniej jedno słowo zostało wzięte w cudzysłów. Są przypadki w których przepisy rozgrywek są tak rygorystyczne, że z koszulek musi zniknąć kilka elementów, aby było one zgodne z regulaminem. Przykłady? Po czym poznać, że Lewandowski pakuje bramki w Lidze Mistrzów, a nie innych rozgrywkach? Regulamin UEFA Champions League jest bardzo rygorystyczny wobec liczby reklam, nazw i znaków sponsorów na odzieży, dlatego w Lidze Mistrzów nazwisko Lewandowski jest nad 9, podczas gdy w krajowych rozgrywkach pod numerem 😉 Co się znajduje nad 9 gdy Lewy strzela w Bundeslidze? Nazwa klubu, na którą nie zezwalają przepisy rozgrywek europejskich.

Podobnie sprawa ma się z wieloma klubami jeśli chodzi o sponsorów, gdyż w europejskich pucharach może zostać jeden sponsor na koszulce, podczas gdy krajowe rozgrywki mogą pozwalać na kilku. Świetny przykład? Serie A i Napoli. We Włoszech grają z kilkoma sponsorami, w Lidze Mistrzów pozostaje już tylko Lete.

Inna może być także wielkość sponsora na koszulce, ponieważ rozgrywki krajowe przeważnie dopuszczają dość duże logotypy, podczas gdy rozgrywki europejskie na dzień pisania tego artykułu ograniczają wielkość jedynego sponsora do 100cm2. Mam też na to fajny przykład, bo udało mi się zdobyć niekomercyjną wersję meczową, która ma pomniejszone logo AON, tak aby było zgodne z przepisami Ligi Mistrzów.

Kiedy player issue przeradza się w match issue?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wtedy gdy KAŻDA ze składowych powyższego równania jest spełniona. Wielki nacisk trzeba położyć na słowo każda, ponieważ jeśli tylko jedna z nich nie zostanie do końca spełniona lub zostanie spełniona połowicznie, to player issue nadal pozostanie player issue, czyli z polskiego na nasz, koszulka meczowa pozostanie koszulką meczową 😉

Podałem Ci przykład koszulki Manchesteru United, która spełnia 2 z 4 warunków – jest niekomercyjną meczówką, dokładnie taką jaką zawodnicy nosili przykładowo w finale Ligi Mistrzów w 2011 roku, oraz posiada pomniejszone logo pod rozgrywki europejskie, czyli spełnia przepisy danych rozgrywek. Jednak to nadal player issue, bo brakuje jej personalizacji oraz patchy.

Możesz teraz pomyśleć – eeee, to kupię w sklepie nadruk #10 Rooney oraz naszywkę Champions League, przykleję na koszulkę i będzie match issue, co? Tak, ale pod jednym warunkiem – że kupisz dokładnie taką meczową czcionkę i patch, jakich wówczas używał kit man. Jeśli kupisz czcionkę taką jak można było kupić w sklepie (taką jak robiono nadruki na replikach), to nie będzie to match issue. Będzie to player issue z czcionką z repliki, bowiem Rooney nie zagrałby z taką czcionką, bo podczas przygotowywania używano specjalnej czcionki meczowej.

Jak widzisz, przemiana pleyer issue na match issue nie jest taka prosta i jest raczej nie do zrealizowania dla zwykłego przeciętnego kibica. Aczkolwiek jest wielu naciągaczy, którzy kleją nieodpowiednie czcionki (a często nawet podrobione!) na koszulki meczowe i już twierdzą, że to jest match issue, które kiedyś przygotowano w klubie dla piłkarza…

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Moje preferowane tłumaczenie to „koszulka przygotowana do meczu”. Wielkie znaczenie ma tutaj słowo „przygotowana”, ponieważ ono jednoznacznie wskazuje na fakt, że koszulka pomimo przygotowania, NIE została użyta. Zawodnik nie zagrał w niej, bo np. przygotowano ich za dużo lub spędził mecz na ławce rezerwowych. Te dwie sytuacje są głównym źródłem pochodzenia koszulek, które nazywamy match issue.

Match worn

Wear to po angielsku „nosić”. Worn, to jedna z form przeszłych od wear (wear / wore / worn), która znaczy nic innego jak „noszony, używany, znoszony, zużyty”. Dlatego też w języku polskim termin match worn należałoby tłumaczyć jako „koszulka użyta w meczu”, ale… jakoś nikt tego nie robi. Sam przyznaj, że to po prostu nie brzmi. Masz koszulkę użytą w meczu? Nie, mam match worn 😀

Jednak nie każda koszulka może być noszona w meczu. Żeby piłkarz mógł ubrać koszulkę, najpierw musi ona spełnić szereg różnych wymagań – musi być specjalną odmianą koszulki meczowej, posiadać personalizację i wymagane patche oraz spełniać wszystkie przepisy opisane w regulaminie rozgrywek, czyli de facto… musi być match issue. Mogę więc zapisać, że:

Match worn = match issue + mecz

Match worn to nic innego jak match issue w którym piłkarz wystąpił na boisku 😊 Teraz więc widzisz, że match issue nie może być zwykłą koszulką ze sklepu z pierwszą lepszą czcionką, gdyż musi to być koszulka, która spełnia i oddaje dokładnie to w czym piłkarz biegałby po boisku. I nie ma tam miejsca na żadne odstępstwa. Wszystko musi zgadzać się w 100%.

Nie taki diabeł straszny, gdy… zna się matematykę ;p

Przyznaj, że po raz kolejny temat wydawał się cięższy, niż w rzeczywistości jest, prawda? Proste zależności pomiędzy powyższymi rodzajami są w pełni wystarczające, aby w pełni opisać wszystkie różnice. Brakowało tylko źródła wiedzy, z którego można byłoby zaczerpnąć. Skoro już takowe powstało i Ci pomogło, podziel się nim z innymi w ramach wdzięczności 😉

Możesz również dopisać jakie koszulki Ty kolekcjonujesz? Jako, że mi zależy na zachowywaniu historii drużyn, kolekcjonuję koszulki bez personalizacji. Do tego moją misją jest zachować historię taką jaką kiedyś była, czyli w nienaruszonym stanie, więc do mojej kolekcji trafiają koszulki tylko w stanie nietkniętym – nowe z kompletem metek. Te fakty sprawiają, że w mojej kolekcji nie ujrzysz match wornów i match issue, ale za to znajdziesz wiele koszulek meczowych (player issue) i to… nie tylko tych komercyjnych 😊

Brakło języka, ale nie… wiedzy!

Język polski jeszcze nie znalazł określeń na wszystkie nazwy, dlatego trzeba posługiwać się angielskimi. Ale to nie przeszkodziło w tym, abyś bez problemu rozróżniał te 3 typy niekomercyjnych wersji meczowych, prawda? Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się wartościowych rzeczy, których nigdzie indziej nie spotkasz. Doceniasz dobre treści? Chciałbyś się za nie odwdzięczyć? Pomógł Ci ten artykuł? To dorzuć się na zrzutce na kolejne wartościowe wywody:

Potrafię docenić dobrą treść 🙂 (klik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 komentarzy “4. Player issue vs match issue vs match worn”


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 924