Kolekcjoner koszulek piłkarskich
Kolekcjoner koszulek piłkarskich

1994/96 Home

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaSzkocja
Sezon1994/95
1995/96
ModelHome
ProducentUmbro
Numer kat.n/a
RodzajReplika

Oto jedna z najlepszych i najbardziej lubianych koszulek reprezentacji Szkocji – piękna tradycyjna krata. Szkoci kochają ten model i wielu z nich z wielkim sentymentem patrzy w stronę tego projektu. Niejednokrotnie było dane mi rozmawiać ze szkockimi kolekcjonerami i niemal za każdy razem słyszałem pozytywne słowa o tym trykocie. W dodatku dziś liczy on już sobie trochę lat, a ja mam go zachowanego w nietkniętym stanie z kompletem metek, co zresztą jest standardem wszystkich koszulek w mojej kolekcji 🙂

Nie tylko sam wygląd sprawia, że piłkarska Szkocja kocha ten model. Zakwalifikowali się w nim na Mistrzostwa Europy 1996, które były rozgrywane w Anglii. Był to ich drugi udział w EURO i jak się później okazało, ostatni turniej przed kilkudziesięcioletnią posuchą w postaci braku awansu. Następne piłkarskie święto, podczas którego szkoccy kibice mieli okazję wspierać swój zespół, to EURO 2020, które odbyło się w 2021 roku. Szkocja czekała więc ćwierć wieku, aby ponownie zobaczyć swoją reprezentację na międzynarodowym turnieju rangi mistrzowskiej.

Eliminacje były podzielone na 8 grup. Dwie ekipy z każdej z nich jechały na EURO, co dawało 16 drużyn. Szkoci w swojej grupie zajęli drugą lokatę z bilansem meczów 7/2/1, a więc dorobkiem 23 na 30 punktów. 26 oczek zdobyła Rosja. Z tej grupy nie awansowały reprezentacji Grecji, Finlandii, Wysp Owczych oraz San Marino.

Na EURO nie było już tak łatwo, ale mimo to Szkoci nie rozczarowali swoją postawą. W pierwszym meczu bezbramkowo zremisowali z Holandią. Następnie ulegli 0:2 gospodarzowi, czyli Anglikom. W trzecim meczu pokonali 1:0 Szwajcarów. Zdobyli tyle samo punktów co Holandia i mieli taki sam bilans bramkowy jak Holendrzy, a spotkanie między nimi zakończyło się remisem. O miejscu w grupie decydowała zatem liczba strzelonych bramek i tych Holandia miała 3, a Szkocja 1. Dlatego za niepokonaną Anglią, drugie miejsce zajęli Holendrzy, a Szkoci z wielkim niedosytem pożegnali się z turniejem. We wszystkich trzech meczach założyli tę ikonę.

Mecz ze Szwajcarią był ostatnim dla tego trykotu. Pożegnał się z klasą i tak został zapamiętany. Zwycięską i jedyną bramkę w tamtym spotkaniu zdobył Ally McCoist. Przez lata Szkocja wzdychała do tej pięknej tradycyjnej kraty, marząc aby ich reprezentacja ponownie zagrała na turnieju. Piękny trykot! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.