2012/13 Home

1
2
3
4
5
6
7
8
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaRangers FC
Sezon2012/13
ModelHome
ProducentUmbro
Numer kat.73976U
RodzajReplika

Jeden z najlepszych klubów w Szkocji, który nie tak dawno trzykrotnie z rzędu wygrywał mistrzostwo kraju i grał na europejskiej arenie, wpadł w poważne kłopoty finansowe. Źle zaczęło dziać się już w sezonie 2011/12, gdzie broniący tytułu „The Gers” dali wyprzedzić się Celticowi aż o 20 punktów. Źródłem kłopotów były problemy finansowe, które okazały się nie do przeskoczenia. W 2012 roku Rangersi zostali zdegradowani ze szkockiej Premiership i zamiast znów myśleć o tytule mistrzowskim czy o grze z takimi zespołami jak Manchester United, byli zmuszeni odnaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości. Sezon 2012/13 Rangers spędziło na… czwartym poziomie rozgrywkowym! Była to wielka zmiana nie tylko dla tego zespołu, ale również dla całej szkockiej piłki, która straciła jeden z najsilniejszych zespołów, a tym samym pozycja ligi szkockiej w Europie znacznie straciła na wartości.

Aby utrzymać klub przy życiu i uniknąć rozwiązania, poczyniono wiele prac i zmian. Utworzono nowe spółki, które przejęły władzę i musiały zobowiązać się między innymi do spłaty długów. Złożono również prośbę o przyjęcie zespołu z powrotem w szeregi szkockiej piłki. Tam znów postawiono szereg warunków, na które zarząd musiał się zgodzić, między innymi na roczny zakaz transferowy. Finalnie udało się uratować klub, bez jego rozwiązania i uzyskać licencję do gry na najniższym poziomie rozgrywkowym w Szkocji – Third Division.

Rangers FC oczywiście bez większego problemu wygrało tamte rozgrywki, uzyskując bezpośredni awans na trzeci poziom. Zdobyli 83 punkty – aż o 24 oczka więcej, niż drugi w stawce Peterhead FC. Jednak zespół był w na tyle dużym kryzysie, że oprócz tego nie udało mu się nic wygrać. We wszystkich szkockich pucharach nie doszli nawet do półfinału.

Ten trykot to świadek tej historii i to najciekawszy ze wszystkich trzech. Mimo klasycznego wyglądu, dużo się na tym trykocie wydarzyło. Projekt miał być hołdem z okazji 40-stej rocznicy zwycięstwa w Pucharze Europy. W 1972 roku Rangersi wygrali 3:2 z Dynamo Moskwa. Koszulka została więc zaprojektowana w taki sposób, aby nawiązywać do tej z pamiętnego finału. Dla upamiętnienia wydarzenia, w kołnierz wszyto taśmę zawierającą rok zwycięstwa 1972.

Zmienione zostały jeszcze dwa istotne elementy, ale… nie doczytałem się czym one są spowodowane – zwycięstwem w Pucharze Mistrzów, czy degradacją na najniższy szczebel? Po pierwsze znad herbu zniknęło 5 gwiazdek. Zostały one przeniesione pod napis „Tailored by Umbro”, który znajduje się w dolnej części trykotu. Druga sprawa, to znaczne zmniejszenie głównego sponsora wraz z jego relokacją z centralnej części koszulki pod herb. Logika wskazuje, że obie zmiany to efekt ukłonu w stronę roku 1972, aby nabrać jak największego podobieństwa i klasyki, ponieważ koszulki były najprawdopodobniej gotowe, gdy klub został zdegradowany. Czasem model powstaje nawet na 9 miesięcy przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, więc… wydaje się mało prawdopodobne, aby modyfikowano koszulki po spadku. Pewności jednak nie mam, gdy z niezbitego dowodu nie znalazłem. Mimo wszystko, z którego powodu by się to nie stało, ten trykot jest wyjątkowy pod tym względem. To kawał historii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 962