Kolekcjoner koszulek piłkarskich
Kolekcjoner koszulek piłkarskich

2003/04 GK

1
2
3
4
5
6
7
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaJuventus
Sezon2003/04
ModelGK
ProducentNike
Numer kat.786261-803
RodzajMeczowa

Opis

Brak sponsora, brak logo producenta (Nike), do tego to wersja meczowa = koszulka nigdy nie była dostępna w sprzedaży. Tak, to niekomercyjna meczówka, która została zdobyta z zasobów klubowych 😎

Dlaczego na prawej piersi zabrakło charakterystycznej łyżwy Nike? To jeden z przypadków, gdzie polityka wzięła górę nad sportem. W rozgrywkach pucharowych głównym sponsorem Juventusu była firma Tamoil. Przedsiębiorstwo to było w posiadaniu Libii, a ta znów była skonfliktowana z USA, które to nałożyło sankcje na Libię. Nike jest oczywiście amerykańskim producentem i… zaczynasz łączyć kropki? Nike nie chciało produkować koszulek z logo Tamoil, czego nie kryto. Udało mi się znaleźć taką wypowiedź:

“Nike Inc. cannot produce, distribute or sell Juventus Football Club uniforms with the Tamoil logo on it, because Tamoil is listed as a prohibited entity in the sanctions regulations,” said Charlie Brooks, spokesman for Nike in Europe.

Tłumacząc, rzecznik prasowy Nike w Europie, Charlie Brooks, powiedział – Nike nie może produkować, dystrybuować oraz sprzedawać strojów Juventusu z logo Tamoil, ponieważ Tamoil jest wymienionyjako podmiot zabroniony w przepisach sankcyjnych.

Z tego powodu Nike zrezygnowało z obrandowania koszulki swoim charakterystycznym logo i wyprodukowało takie oto wersje – jedynie z herbem. Dzięki temu w Pucharze Włoch i Lidze Mistrzów, Juve grało bez znaczka Nike, a z tarczą za zdobycie Scudetto. Przyznaj, że to raczej rzadka sytuacja i… całkiem możliwe, że pierwszy raz o czymś takim słyszysz? 😉 Udało mi się dokopać do nagrań przeciwko Interowi (półfinał) czy Lazio (finał) w Pucharze Włoch, gdzie Antonio Chimenti występował właśnie dokładnie w takiej koszulce – bez łyżwy Nike. W 2004 roku USA zniosła sankcje związane z Libią i od sezonu 2004/05 już standardowo widzieliśmy logo amerykańskiego producenta na koszulce, a pod nim logo Tamoil.

Koszulka jak na meczówkę jest zadziwiająco… ciężka! Jednak to sezon 03/04, czyli zupełnie inna epoka wśród koszulek piłkarskich. Trykot swoją dość dużą wagę zawdzięcza czemuś co mi ciężko nazwać, więc powiem – ekstrawaganckim rękawom 🙃 Są one zrobione z bardzo nietypowego materiału, składającego się z kilku warstw, czegoś ala siateczkowatego. Ciężko to ująć na zdjęciach, ale na żywo robi wrażenie.

W moim oku, kolekcjonerskim oku, taka koszulka to prawdziwy skarb. Nie dość, że unikat, bo to niekomercyjna meczówka, to jeszcze wiąże się z nią jakże ciekawa historia.

Is this a helpful article? Share it! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *