2018 Home

1
2
3
4
5
6
7
8
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaEgipt
Sezon2018
ModelHome
ProducentAdidas
Numer kat.BR3730
RodzajReplika

Koszulka została przyszykowana dla Egiptu na Mistrzostwa Świata 2018 w Rosji. Jedna z najsilniejszych piłkarsko nacji Afryki, która miała w swoim składzie światowej klasy gwiazdę, Mohameda Salaha, trafiła do grupy A wraz z gospodarzami turnieju, Urugwajem i Arabią Saudyjską. Cel? Oczywiście awans z grupy, gdyż była to jedna ze słabszych grup.

Jednak jeszcze przed rozpoczęciem turnieju, Egipt został dotknięty przeogromną stratą. Mo Salah został sfaulowany w finale Ligi Mistrzów przez Sergio Ramosa. Zdaniem wielu, zachowanie Hiszpana było umyślne, ale nie będziemy tu o tym teraz rozprawiać. Egipcjanin opuścił boisko i jego występ na Mistrzostwach Świata stanął pod znakiem zapytania, co było wielkim osłabieniem dla drużyny. I faktycznie, gwiazda Egiptu opuściła pierwszy mecz na mundialu, który Egipt przegrał 0:1 z Urugwajem.

Później nie było lepiej, gdyż mimo obecności Salaha od pierwszej minuty w meczu z Rosją, gospodarze wygrali 3:1. Honorowe i pierwsze trafienie na turnieju zdobył właśnie Salah. Ostatni mecz, jak to zwykło się w Polsce mawiać – o honor, Egipt miał rozegrać z najsłabszym rywalem, czyli Arabią Saudyjską. Zaczęło się dobrze, gdyż na listę strzelców znów wpisał się Mohamed Salah, ale… finalnie Egipt przegrał 1:2. Bilans? Zero punktów i dwie bramki Salaha. Egipt po raz kolejny zawiódł na największym turnieju na świecie.

Właśnie, nie wspomniałem, że to był ich trzeci udział na Mistrzostwach Świata. Pierwszy raz wystąpili w Urugwaju w 1934 roku. Odpadli po jednym meczu z Węgrami, który to Madziarzy wygrali 4:2. Drugi udział miał miejsce we Włoszech w 1990 roku. Remis z Holandią oraz Irlandią, a na koniec jednobramkowa porażka z Anglią sprawiły, że Egipt również od razu pożegnał się z turniejem.

Ogółem Egipt był pierwszym afrykańskim krajem, który zagrał na mundialu, ale… do dnia dzisiejszego nie udało im się wygrać meczu na tym turnieju. Rok 2018 miał być przełomem – światowej klasy gwiazda, silny zespół przygotowywany na Puchar Narodów Afryki, który Egipt organizował w 2019 roku i… słaba grupa. Przypomina mi to sytuację Polski i EURO 2012, gdzie wszyscy widzieli sukces przed turniejem, a wyszło na to, że Polska nadal nie miała wygranego meczu na EURO.

Koszulka jest na tyle ciekawa, że nosi tę ciekawą i niechlubną historię uczestnictwa Egiptu na Mistrzostwach Świata bez zwycięstwa. Do tego była używana tylko w 2018 roku, co jest często mylone przez opisy typu 2017/18 lub 2018/19. Ostatni mecz w 2017 roku przeciwko reprezentacji Ghany został rozegrany w starym modelu, zaś pierwszy w 2019 roku, już w nowym, wydanym na Puchar Narodów Afryki 2019.

Wartym odnotowania jest fakt, że ten egzemplarz nie zawiera 7 gwiazdek nad herbem, które oznaczają 7 Mistrzostw Afryki. W meczach innych niż na „Starym Kontynencie” Egipt nie używa tego oznaczenia, gdyż w światowym rozumieniu gwiazdka należy się za zdobycie Mistrzostwa Świata, a… siedmiokrotny mistrz Afryki na mundialu jeszcze nie wygrał nawet meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 962