2015 Away

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaCSKA Sofia
Sezon2015
ModelAway
ProducentLegea
Numer kat.01-JSC-6315
RodzajReplika

Bardzo długo zastanawiałem się jak opisać ten model, gdyż… nowe trykoty dla zespołu ze stolicy Bułgarii weszły w życie w przedziwnych okolicznościach. Sezon 2014/15 składał się z 22 kolejek w sezonie zasadniczym. Po nich następował podział na grupy – mistrzowską i spadkową. Terminarz został ułożony w taki sposób, że 19 kolejek rundy zasadniczej rozgrywano w 2014 roku. Następnie grano trzy pozostałe mecze i dzielono się na grupy.

Przerwa zimowa dla CSKA Sofia trwała aż do 1 marca. Wtedy to zagrali kolejkę numer 20, a rywalem był Lokomotiw Sofia – przegrali 0:2. Tych pierwszych 20 meczów „Wojskowi” rozegrali w zupełnie innych strojach, niż ten który tu widzisz. Dopiero od 21 kolejki do użytku, ni z tego, ni z owego, do gry weszły nowe stroje. Wyjazdówkę oglądasz tutaj, zaś wersja domowa miała odwrócone kolory – była czerwona z białym pasem na klatce piersiowej.

Nie doszukałem się ani jednej oficjalnej informacji dotyczącej tak nagłego wprowadzenia nowych strojów na dwie kolejki rundy zasadniczej i podział na grupy. Najprawdopodobniej nie była to planowana akcja. Swoje przypuszczenie opieram na fakcie, że od sezonu 2015/16 sponsorem technicznym klubu zostało Lotto. Istnieje więc duża szansa, że Legea przygotowała już stroje na sezon 2015/16, ale gdy nie doszło do porozumienia w sprawie przedłużenia współpracy, postanowili wprowadzić je w życie czym prędzej. Dlaczego? Po to, aby się nie zmarnowały.

To jedyna sensowna opcja, która przychodzi mi do głowy. Bardzo się zdziwiłem, gdy otrzymałem ten trykot, a nie znalazłem go na historii czasu zespołu. Dopiero wyszukując mecz po meczu dotarłem do 21 kolejki, w której ujrzałem nowe stroje. Ta wyjazdówka jest więc prawdopodobnie jedną z najrzadszych, jaką klub miał w tamtych latach, gdyż używano ją przez niespełna 2 miesiące.

Jak „Wojskowym” poszło w lidze? Sezon zasadniczy był doskonały. Zakończyli go na drugiej pozycji, tuż za hegemonem bułgarskiego futbolu, Łudogorcem Razgard. Do lidera tracili tylko 3 punkty. Zdecydowanie słabiej zaprezentowali się po podziale na grupy. Grali oczywiście w grupie mistrzowskiej z innymi pięcioma drużynami. System jaki obowiązywał, to mecz i rewanż. A więc 10 spotkań i… tylko 11 punktów w nich zdobyte przez piłkarzy z Sofii. Tak słaby wynik spowodował spadek z drugiego na piąte miejsce.

Zaintrygowała mnie historia tej koszulki. Nie dość, że kluby bułgarskie w Polsce nie są codziennością, to ten model pojawił się w przedziwnych okolicznościach. I tylko na niespełna dwa miesiące. Nie wiedziałem więc jak go opisać – jako 2014/15 czy tylko 2015? Po długich rozważaniach zdecydowałem się w końcu dać mu tylko rok 2015. Dlaczego? Żeby odróżnić od wyjazdówki, która faktycznie grała w tamtym sezonie w obu rocznikach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *