2011/12 Third

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaCSKA Moskwa
Sezon2011/12
ModelThird
ProducentReebok
Numer kat.K37500
RodzajReplika

To był zarazem pierwszy i ostatni sezon – w zależności na który aspekt patrzysz. Zacznę od tego ciekawszego – sezonu samego w sobie. To właśnie kampania 2011/12 była dla rosyjskiej piłki przełomowa, gdyż z systemu wiosna-jesień przeszli transformację do dobrze znanego w niemal całej Europie systemu jesień-wiosna. Pytanie brzmi w jaki sposób to mądrze zrobić, bowiem sezon 2010 zakończył się jesienią 2010 roku i… co dalej? Czekać do wiosny 2011, aby rozpocząć kolejny? W życiu! A więc jak sprytnie zorganizować taką transformację?

Na półroczny przestój nie można było sobie pozwolić. Na to nie byłoby stać absolutnie żadnej ligi. Dlatego Rosjanie wymyślili naprawdę fajny sposób, oparty na znanych już systemach ligowych. Sezon 2011/12 podzielono na 2 elementy – rundę zasadniczą oraz mistrzowską/spadkową. W Polsce korzystano z tego systemu pod nazwą ESA37. Runda zasadnicza to nic innego jak teoretycznie dwie połowy sezonu, w którym każda drużyna rozgrywa z każdym rywalem dwa mecze. Następnie tabelę dzieli się pół, gdzie górna połowa rozgrywa mecze w grupie mistrzowskiej walcząc o tytuł, zaś w spadkowej o… o spadek nikt nie walczy, ale o utrzymanie już tak ;p

Ogólną zasadą tego typu systemu jest fakt, że połowę sezonu zasadniczego gra się jesienią, drugą połowę wiosną, i dopiero na sam koniec tabela dzielona jest na grupy, gdzie rozgrywa się kilka dodatkowych spotkań. Taką formę również obserwowaliśmy w Polsce. Rosjanie od wiosny 2011 roku do rozpoczęcia sezonu 2012/13, czyli do jesieni 2012 roku, mieli tak naprawdę półtora roku. Dlatego formułę sezonu 2011/12 dostosowali tak, aby trwał on półtora sezonu 😉 I tak oto wiosną 2011 rozegrano pierwszą część rundy zasadniczej. Jesienią 2011 drugą część, a wiosną 2012 roku tabelę podzielono na grupę mistrzowską i spadkową, w których to rozegrano „małe sezony”, gdyż każdy z każdym ponownie rozegrał po 2 mecze.

W taki sposób Rosja przeszła transformację w sezonie 2011/12, który był tak naprawdę „półtora-sezonowy”. Jak poszło dzisiejszemu bohaterowi, a więc CSKA Moskwa? Bardzo dobrze, gdyż byli jedną z najsilniejszych drużyn. W części zasadniczej zajęli 2 miejsce, więc wiosną 2012 roku brali udział w grupie mistrzowskiej. Tam dali się wyprzedzić Spartakowi Moskwa, dlatego finalnie w tym przedziwnym sezonie zajęli najniższy stopień podium.

Ciekawie sprawa miała się również z europejskimi pucharami, bowiem półtoraroczny sezon w Rosji objął również półtora sezonu w Europie. Podczas gdy CSKA wiosną 2011 rozpoczynało sezon przejściowy, Europa rozgrywała wiosenną część swoich pucharów. CSKA jesienią 2010 wywalczyła awans z grupy w Lidze Europy, więc grała w fazie play-off. Rosjanie rozegrali 4 mecze. Najpierw wylosowali PAOK Saloniki, który pokonali (1:0 oraz 1:1), a następnie trafili na FC Porto, które okazało się lepsze.

Jako, że o kwalifikacji do europejskich pucharów w sezonie 2011/12 (tym europejskim) decydowały wyniki ligowe jeszcze z rosyjskiego sezonu 2010, CSKA Moskwa miało prawo do gry w Lidze Mistrzów. Europa startowała więc z nowym sezonem, a Rosja rozgrywała drugą część sezonu zasadniczego. Wtedy to CSKA zostało przydzielone do grupy B wraz z Interem Mediolan, OSC Lille i Trabzonsporem. 2 zwycięstwa, 2 remisy i 2 porażki dały 8 punktów i… awans z grupy! W 1/8 finału wylosowali Real Madryt i w pierwszym meczu, który był rozgrywany w Moskwie, sprawili niemałą niespodziankę – zremisowali 1:1. Do Madrytu jechali więc z nadziejami, ale Santiago Bernabeu pomogło gospodarzom, którzy wygrali 4:1.

Kolejna ciekawa rzecz to Puchar Rosji – Kubok. Co dziwne, te rozgrywki, wbrew lidze, był już rozgrywane systemem jesień-wiosna. Edycję 2010/11 wygrali zawodnicy właśnie CSKA Moskwa, którzy wiosną 2011 roku pokonali w finale 2:1 Spartak Vladikavkaz. To kolejny z ciekawych aspektów transformacyjnych, gdyż część tego pucharu została rozegrana w sezonie 2010, a część w 2011/12.

Na samym początku pisałem jeszcze o czymś „ostatnim”. I w końcu udało mi się do tego momentu dobrnąć. Jest to firma Reebok. Ten jakże ciekawy i niestandardowy sezon był ostatnim, w którym logo właśnie tej marki widniało na koszulkach CSKA Moskwy. Reebok kilka lat wcześniej został wykupiony przez grupę Adidas. Widać to zresztą chociażby po metkach w tej koszulce, że są one już niemalże lustrzanym odbiciem tych, które można znaleźć w Adidasie. I to właśnie logo Adidasa docelowo miało widnieć na wszystkich koszulkach, na których do tej pory widniał Reebok, więc stopniowo „przerzucano” zespoły spod znaku Reeboka pod logo charakterystycznych 3 pasków. Jest to więc zarazem jedna z ostatnich koszulek, którą można spotkać w dużej piłce wyprodukowanej pod znakiem marki Reebok.

Uff… chciałem się streścić i bardziej chyba się nie dało, gdyż ten trykot jest uosobieniem mega ciekawych rzeczy, które wówczas miały miejsce. Jest świadkiem pewnej przełomowej historii, która nie wydarza się na co dzień, a w dodatku nosi na sobie logo marki, której zapewne przez długi czas nie ujrzymy na piłkarskich boiskach. Dla mnie jako kolekcjonera jest to istny must have 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *