2020/21 Home

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaChapecoense
Sezon2020/21
ModelHome
ProducentUmbro
Numer kat.919713
RodzajReplika

Zrozumieć brazylijski system gry nie jest łatwo, gdy się z nim pierwszy raz spotyka. Ja natomiast, chciałem się z nim zapoznać na podstawie sezonu 2020, zapominając że był on przerwany przez COVID. Tak więc nie dość, że było mi ciężko ogarnąć co tam się działo, to jeszcze nie mogłem zrozumieć niewytłumaczalnej na karcie statystyk przerwy, a następnie rozciągnięcia ligi na rok 2021. I na deser, sam system przedstawiania nowych strojów w „Chape” różni się znacząco od przyjętego standardu. Oj, spędziłem sporo czasu, aby połapać się w tym wszystkim.

Zacznę w zasadzie od tego kiedy Chapecoense pokazuje światu nowe stroje. Podczas gdy większość w Brazylii robi to z początkiem nowego roku, gdyż rozgrywki zamykają się w roku kalendarzowym, w „Chape” wymyślili sobie zmianę strojów w mniej więcej połowie jednej z dwóch lig. Dokładnie 10 maja. Dlaczego? Ponieważ klub powstał właśnie tego dnia w 1973 roku. I nie ważne, że trwa sezon, grunt to dograć w starym modelu do 10-tego dnia piątego miesiąca roku, a potem go zmienić ;p

W sumie jest to nawet coś fajnego i unikatowego. Jest to też powód, przez który ich koszulki opisuję jako używane w dwóch rocznikach, a nie jednym. Natomiast sam rok 2020 był pod tym względem na tyle wyjątkowy, że… liga stanowa została przerwana 15 marca. Zawieszenie butów na kołek trwało aż do początku lipca. Ta przerwa nie pokrzyżowała planów i gdy przyszedł 10-ty maj, kibice ujrzeli premierę nowych strojów. Widzisz tutaj domówkę, która została przyozdobiona geometrycznymi wzorami, rozdzielonymi cienkim poziomym białym paskiem, który ciągnął się aż do mankietów rękawów.

Sam trykot jest naprawdę mega. Jakościowo Umbro go dopracowało do takiego stopnia, że się zastanawiałem, czy to na pewno replika? Może to meczówka? Ciężko to ustalić. Herb to poezja. Tym bardziej, że jest większy niż w europejskich zespołach, a więc jego szczegółowość jest jeszcze bardziej widoczna. Mega wrażenie też robią plecy, które są dziurkowane – cienkie i przewiewne. Z estetyki warto dodać kilka słów o dolnej naszywce „Somos Todos Chape”, czyli w tłumaczeniu „My jesteśmy Chape”. Jest to klubowy slogan po tragicznym locie w 2016 roku, w którym zginęło 71 osób.

Koszulka żyje od maja, ale z racji pandemii, dopiero w lipcu zadebiutowała na boisku. Była to faza play-off ligi stanowej, a więc tej… takiej lokalnej. Nie głównej krajowej. Z racji, że rozegrano 9 kolejek, a więc połowę ligi, a czas naglił, zdecydowano się ją zostawić w tym stanie. I właśnie ten początek roku piłkarze „Chape” mieli bardzo słaby. Na 10 drużyn zajmowali 8 miejsce. A że ćwierćfinały potrzebują ośmiu drużyn… weszli do fazy pucharowej. I tam zaskoczyli. Przeszli Avai (3:1 w dwumeczu), w półfinale po karnych wyeliminowali Circiuma gdyż dwumecz skończył się remisem 1:1, a w finale… dwa razy ograli Brusque (2:0 oraz 1:0). Tak oto „Chape” zostało mistrzem ligi stanowej o nazwie Campeonato Catarinense.

Po stanówce, przyszedł czas na szczebel centralny, czyli krajowy. Odpowiednik takich lig, jakie my w Europie posiadamy. Tam Chapecoense pykało mecze na zapleczu elity, a więc w Serie B. Jak im poszło? Na 38 meczów wygrali 20 i zremisowali 13. Dało im to 73 punkty. Bilans bramek jaki wypracowali to +21. Jeszcze jeden zespół był w stanie nazbierać tyle punktów – America, ale ich bilans bramkowy wyniósł +20. Tak więc to Chapecoense zostało mistrzem Serie B! Bramka, która dała im mistrzostwo padła z rzutu karnego w doliczonym czasie gry ostatniego meczu kolejki. Najlepszy strzelec „Chape” w tamtym sezonie, Anselmo Ramón, wykorzystał jedenastkę i tym samym zapewnił tytuł swojemu zespołowi. Gdyby nie trafił, zajęliby drugą lokatę. W taki sposób Chapecoense zameldowało się w przyszłym roku w Serie A.

Aaaa, nie wspomniałem. Z racji COVID-19, Serie B rozciągnęło się na rok 2021, a dokładnie do końca stycznia, zamiast zakończyć się przed końcem 2020 roku. Ten trykot rozpoczął jeszcze ligę stanową w 2021 roku i ostatni mecz, w którym brał udział, miał miejsce 9 maja 2021. Dzień później Umbro zaprezentowało nowe stroje.

Jak Ci się podoba ten model? Mi jego historia przypadła do gustu. Prezentacja w dzień urodzin klubu, nawet w trakcie pandemicznej przerwy. Potem mistrzostwo stanowe, a następnie triumf w Serie B i awans do elity. A do tego rewelacyjne wykonanie. Uwielbiam takie koszulki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 1025