2021/22 Home Pucharowa

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Exit full screenEnter Full screen
previous arrow
next arrow
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
previous arrow
next arrow
Shadow

Informacje

DrużynaBorussia Dortmund
Sezon2021/22
ModelHome
ProducentPuma
Numer kat.759032-03
RodzajMeczowa

Oto jedna z najbardziej kontrowersyjnych koszulek BVB. I to w niekomercyjnej wersji meczowej, czyli najwyższej wersji. Właśnie z tą sztuką wiąże się intrygująca historia.

Puma lubi testować. Szukać. Eksperymentować. I chwała im za to. Czasem im coś wyjdzie albo… i nie. Jednak na tym to polega. W sezonie 2021/22 wydali rewolucyjną serię koszulek bez herbów. Zamiast tego, na klatce piersiowej widniała nazwa klubu. Oczywiście, herby znajdowały się na trykocie, gdyż pokrywały go w całości. W przypadku tej sztuki, są to subtelne tłoczenia. Większość zespołów otrzymała projekty jako trzeci zestaw, a niektóre, jak BVB, jako trykot pucharowy.

Fani zdecydowanie odrzucili koncept koszulki bez herbu na klatce piersiowej. Koszulka była mocno krytykowana już w fazie przecieków, a po premierze wylała się na nią fala pomyj. Z jednej strony takie zachowanie może nie wzbudzać zdziwienia, ale akurat w Borussi Dortmund… ma to nawiązanie historyczne. oto trykot z sezonu 1975/76.

Widać podobieństwo? Gołym okiem! Spodziewałbym się więc, że tak bezpośrednie nawiązanie do przeszłości, wzbudzi sympatie. W końcu, akurat w tym klubie, taki wygląd nie był tylko eksperymentem. Środowisko kibicowskie, nie wiedzieć czemu, zdawało się pomijać ten fakt.

Finalnie, koszulki w dokładnie takiej konfiguracji, nie zostały użyte w żadnym meczu. W pierwszym spotkaniu Ligi Mistrzów, zawodnicy założyli trykoty z tłoczonym bezbarwnym herbem na lewej piersi.

Niestety, nie udało mi się dotrzeć do informacji czy koszulka którą zdobyłem, była bazą do wytłoczenia herbu. Szukałem kolekcjonerów BVB. Dotarłem do kilku, ale nikt nie miał dostępu do match worna z tego spotkania. Jak się okazało, większość z „internetowych kolekcjonerów” nawet nie posiadała połowy tego, czym się chwalili w swoich mediach społecznościowych. Internet vs rzeczywistość, gdybyś pytał…

Po tym meczu, władze BVB wystosowały oficjalne pismo o pozwolenie na kolorowy herb na koszulkach. UEFA taką zgodę wydała i od kolejnego do ostatniego spotkania, piłkarze nosili koszulki z naklejką na lewej piersi.

I tutaj ciężko stwierdzić co było bazą do stworzenia tych koszulek. Chodzą słuchy, że BVB wykorzystało komercyjne wersje i grało w komercyjnych, tylko… dlaczego mieliby przyklejać naklejkę na wersjach komercyjnych i w nich grać, a nie na niekomercyjnych?

Przecież mieli niekomercyjne wersje pod ręką. Dokładnie o to zapytałem jednego z „poważanych kolekcjonerów match wornów BVB w Niemczech”. W sensie, tak ogłaszał się na Instagramie. Wiecie co zrobił? Zablokował mnie ;p Okazało się, że gość nie ogarniał nawet, że istnieją komercyjne i niekomercyjne meczówki. Ale… na Isntagramie szpanował masą rzekomych match wornów. Sociale sieją spustoszenie w wielu głowach.

Ustaliłem, na podstawie replik i po datach produkcji, że Puma wprowadziła do produkcji dwie wersje. Bez herbu oraz z tłoczonym herbem:

759068-03 -> replika bez herbu

765612-03 -> replika z tłoczonym herbem

Następnie, po akcji która działa się między pierwszym a drugim meczem w LM, wprowadzili do sprzedaży repliki z naklejką herbu. Oczywiście, nikt ich nie produkował od nowa. Naklejki prasowano na replikach bez herbu i tak powstały repliki z kolorowymi herbami:

931459-03 – replika z kolorowym herbem

Na papierową etykietę na żyłce naklejano po prostu nową naklejkę. I tyle.

Jeżeli chodzi o komercyjne meczówki (authentic), znalazłem dwa numery katalogowe:

931456-03 – prawdopodobnie bez herbu

764169-03 – z kolorowym herbem

Jak było z niekomercyjnymi wersjami meczowymi? Ciężko ustalić. Jestem tego bardzo ciekaw, ale by być pewnym, musiałbym dostać kilka informacji z godnych zaufania źródeł. Jeżeli znasz takowych kolekcjonerów lub masz dojścia do Pumy, do osoby która brała w tym całym zamieszaniu udział, proszę daj znać. Chętnie ustalę fakty i się z nimi tutaj podzielę 🙂

Przygoda w Lidze Mistrzów była raczej nieudana. Trafili do grupy z Ajaxem, Sportingiem oraz Besiktasem. Trzy porażki i trzy zwycięstwa sprawiły, że zajęli trzecie miejsce. Przegrali z Portugalską drużyną na bramki. Na wiosnę w Lidze Europy także nie powojowali. Już w pierwszym meczu, sensacyjnie przegrali na własnym stadionie 2:4 z Rangersami. W Szkocji zdołali tylko zremisować 2:2 i tym samym pożegnać się z Europą.

W Pucharze Niemiec rozegrali trzy mecze. Pierwszy z nich, w sierpniu 2021 roku, piłkarze zagrali jeszcze w modelu z poprzedniego sezonu. W październikowym starciu z Ingolstadt, ubrali już tegoroczny trykot. Wygrali 2:0. W styczniu ulegli 1:2 Sankt Pauli i zakończyli swoją przygodę na 1/8 finału.

To niezwykle ciekawy i moim zdaniem, akurat dla BVB, wyjątkowy model. Godny posiadania w kolekcjonerskich szafach. I zachowania go dla przyszłych pokoleń 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer40541/public_html/tianse17.com/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 1025